FAQ – často kladené otázky

Jak se vhodně obléct na let balonem?

Cestujícím  se doporučuje sportovní oblečení pokud možno z přírodních materiálů. Za bezpečnou je považována pevná obuv bez podpatku! V případě nevhodného oděvu, který je nepřiměřený požadovanému účelu, bude cestující upozorněn na případná rizika a pokud je takový oděv shledán jako nebezpečný pro let může být  cestující pilotem balonu z přepravy vyloučen. Oděv může být během letu znečištěn. Doporučujeme pokrývku hlavy. Od hořáků jde velké teplo. Vezměte si s sebou repelent, pokud budete absolvovat večerní let.

Teplota obvykle klesá s výškou v rozsahu 0,6°C/100m. To znamená, když je na zemi např. 20°C a poletíme ve výšce 1000 m, tak v koši bude teplota 14°C (není-li inverse).

Letíme-li odpoledne, musíme počítat také s tím, že se akce protáhne přes západ
slunce, kdy dochází k ochlazení. Potom se hodí mikina nebo něco teplejšího.

Za jakých meteorologických podmínek se létá ?

Teplota vzduchu – cca od 0°C do 25°C. Rychlost větru při zemi (pro start a přistání) – do 5-ti m/s. Bez deště, sněžení, mlhy, větrných poryvů, bouřek, krupobití, termiky.

Jak dlouho trvá let balónem?

Vlastní let trvá obvykle 1 – 1,5 hodiny. K tomu je nutné připočítat čas před vzletem (příprava) v délce cca 1 hodiny a čas po přistání (sbalení balónu, křest, transport zpět) v délce cca 1-2 hodiny. Celkový čas cca 4 hodiny.

Jak let balónem probíhá ?

Pilot s posádkou doprovodného vozidla se s Vámi setkají na předem domluveném místě. Společně odjedeme na místo startu. Připravíme koš, hořáky, letové láhve, obal, přístroje. Pilot provede předletovou prohlídku, meteo a navigační přípravu. Obal se naplní studeným vzduchem pomocí ventilátoru. Po ohřátí vzduchu pomocí hořáků se balon vztyčí a po nastoupení pasažérů následně odstartuje směrem po větru.

Kdy se létá ?

Zjednodušeně: ráno přistání do 2-3 hodin po východu slunce, večer start 2 hodiny před západem slunce. To platí na jaře, v létě a na podzim. V zimě je možné létat po celý den (přes den není termika).

Viz. tabulka Východy a západy Slunce – http://www.chmi.cz/meteo/olm/Let_met/slunce.htm

Je možné fotografování a filmování z balónu?

Je dovoleno na vlastní nebezpečí pasažérů, kteří si za své přístroje a jejich eventuální poškození zodpovídají sami. Pouze domácí video pro vlastní potřebu. Komerční filmování – dle zvláštních podmínek.